Nutriční informace

Jak v dietě bojovat proti hladu

Dieta pro někoho může být strastiplným obdobím, hlavně z toho důvodu, že v drtivé většině případů bude muset člověk udělat pár kompromisů při výběru jídel. Největším strašákem asi bude hlad, pojďme si proto projít pár jednoduchých strategií, jak se hladu v období diety vyhnout.


Jídla s vysokým obsahem vlákniny

Vláknina obsažena v určitých typech potravin se prokáže jako výborný pomocník. Vláknina na sebe v žaludku navazuje značné množství vody, čímž se z ní při trávení stává gel. Zvětšuje tedy obsah tráveniny a navazuje pocit plnosti. Navazujícím důsledkem je zpomalení trávení, díky čemuž se budete cítit plni po delší dobu.

Více informací o vláknině zde.


Rozplánujte si svá jídla

Zde je to velice individuální a základem by mělo být naučit se poslouchat své tělo. Všichni jsme jiní a proto bychom i ke stravě měli každý přistupovat jinak. Kupříkladu, jestliže nemíváte ráno hlad, zkuste do vašeho plánu zakomponovat přerušovaný půst a jako první jídlo zvolte dopolední svačinu, či oběd.

Na rozdíl od mnoha rad, které jste mohli doslechnout, časový rozvrh v dietě není podstatný. Ne, nemusíte jíst co 3 hodiny. Jediným důležitým faktorem je množství konzumovaných kalorií. Principem přerušovaného půstu je, že vynecháním určitého jídla ve dni si děláme větší prostor kalorického příjmu na zbytek dne. Pro mnoho z Vás se může přerušovaný půst ukázat jako vhodný pomocník.


Využijte cyklování sacharidů

Pakliže trénujete, může se pro Vás delší období v kalorickém deficitu negativně podepsat na kvalitě spánku, kvalitě tréninku, náladě atp. Zkuste nad kaloriemi přemýšlet jako nad rozpočtem. Pakliže splníte nastavený týdenní limit, nezáleží na tom, jestliže jste v kalorickém deficitu každý den, nebo každý druhý den. Zde přichází na řadu cyklování sacharidů a můžete si sami zvolit, jak k tomu přistoupíte. Cyklování sacharidů je skvělým nástrojem. Pomůže Vám nejen po psychické stránce, ale dokáže i zlepšit hladinu hormonů leptinu a ghrelinu, jejichž hladiny se při dlouhodobějším kalorickém deficitu negativně mění. Leptin a ghrelin hrají zásadní roli v oblasti lidské energetické rovnováhy.

  1. Zvyšte si kalorický příjem v den tréninku. Může vám to pomoci s kvalitou tréninku i s následnou regenerací.
  2. Jednou, nebo dvakrát do týdne si nezávisle na tréninkovém dni zvyšte kalorický příjem. Toto bych velice rád zdůraznil, pomůže Vám to psychicky, doplní zásoby glykogenu a zlepší Váš trénink.
Rovnoměrně rozprostřené kalorie napříč celým týdnem.
Rovnoměrně rozprostřené kalorie napříč celým týdnem.


Více kalorií soustředěných do jednoho dne za dosažení stejné týdenní hodnoty kalorií.
Více kalorií soustředěných do jednoho dne za dosažení stejné týdenní hodnoty kalorií.