Nejčastější otázky
Zaručený recept na rychlé hubnutí není. Nebo ano?
Hubnutí je velmi propírané téma, které řadu z nás nenechává chladným. Pár kilo navíc totiž dokáže člověka pěkně potrápit. Přibírání na váze je navíc častou příčinou …
Většina z vás už to určitě slyšela, trénink nalačno je naprosto převratná metoda v hubnutí, nalačno totiž spálíme více tuku. 🏃♂️ 🏃♀️
No, pojďme tento mýtus srovnat. Jako za všech jiných okolností, pravidlo číslo 1 je nutnost dodržování kalorického deficitu.
Jestliže jdu cvičit hladový, nebo najezený, toto pravidlo nijak zázračně neobchází. ❗
Ona mylná myšlenka za tréninkem nalačno tkví v tom, že po probuzení máme ztenčené zásoby glykogenu (cukru), který při cvičení ve většině případech bývá hlavním zdrojem energie.
To by nahrávalo tomu, že pakliže máme méně dostupné energie z cukru, tělo nemá jinou cestu než brát energii z tuku a tím pádem pálíme více tuků… nebo ne?
Odpověď zní: Ano, ale… vyšší míra spáleného tuku v jednom momentu neznamená vyšší míra spáleného tuku skrze celý den. Energii ze snídaně, kterou si připravíte po tréninku, tělo zpracuje stejně, jako kdyby jste ji snědli před tréninkem. Nadbytek toho, co jste spálili před snídaní, dojíte právě tou snídaní, která na vás čekala na stole.
Trénink nalačno může být efektivnější, ale pouze v případě, že se jedná o vaši osobní preferenci (neradi snídáte, nechutenství …).
Trénink nalačno není efektivnější z hlediska redukce tuku, naopak zvyšuje pravděpodobnost ztráty svalové hmoty.
Trénink po jídle má pozitivní vliv na EPOC(Excess Post-Excercise Oxygen Consumption), tedy zvyšuje spotřebu kyslíku po cvičení.
Vyšší EPOC = zrychlení metabolismu a využívání tuku jako energie během dne.
Výzkumy na dané téma navíc nahrávají tomu, že trénink nalačno nejen není lepší, ale je tomu přesně naopak. Odkaz na studii přikládáme zde. 😉
Hubnutí je velmi propírané téma, které řadu z nás nenechává chladným. Pár kilo navíc totiž dokáže člověka pěkně potrápit. Přibírání na váze je navíc častou příčinou …
Je velmi pravděpodobné, že pokud jste se dali do čtení tohoto článku, vaše strava nejspíš nevypadá tak, jak by podle základů zdravého stravování měla. Jestli …
Proč diety (ne)fungují a proč po jejich konci často všechno nabereme zpět? Jakou v tomto hraje roli kalorický deficit? Těmito a dalšími zajímavými otázkami se budeme …