Pokud jste se rozhodli žít zdravěji a prohlížíte téměř každý obal potravin, které si můžete přihodit do svého nákupního košíku ve vašem místní supermarketu, určitě jste již narazili na to, že na nějakých potravinách udává výrobce energii v kilojoulech, a ne v kaloriích.

Jistě jste si také všimli, že tyto dvě hodnoty se mohou hodně lišit. Jestliže jste z toho všeho zmatení, nic se neděje. Dnes vám vysvětlíme, jak se v informacích na obalu vyznat a jak si případně kilojouly převést na možná vám bližší a v České republice častěji užívanější jednotku kilokalorie.

Vyberte typ převodu

Zadejte hodnotu, kterou chcete převést

Výsledek

0 kcal

Charakteristika kalorie

Jednotka kalorie (cal) se v této době užívá převážně při vyjadřování energetické hodnoty potravin. Kalorii bychom mohli charakterizovat více způsoby. Tento, který si uvedeme, je ale jeden z nejobecnějších a stojí za ním francouzský chemik Henri Victor Regnault: Jedna kalorie je množství tepla potřebného k ohřátí 1 g vody z 0°C na 1°C. V souvislosti s udáváním energie v potravinách se ale nejčastěji užívají kilokalorie, které jsou tisíckrát větší než kalorie.

Charakteristika kilojoulu (joulu)

Joule je jednotka práce a energie. Tato jednotka je pojmenována podle anglického fyzika Jamese P. Joulea. V souvislosti s výživou a s energií v potravinách se nejčastěji bavíme o kilojoulech, které svojí hodnotou odpovídají 1000x násobku joulu. Tato jednotka je poměrně mladší oproti kaloriím. Možná i toto může být důvod, proč se hodnotou kilojoulů alespoň v České republice nesetkáváme tak často.

Převod kj a kcal

Při počítání našeho denního příjmu energie bychom neměli nikdy kalorie a kilojouly navzájem zaměňovat. Jejich hodnota se totiž opravdu významně velmi liší.

Všeobecné doporučení kilokalorií pro zdravého a průměrně aktivního může dosahovat hodnoty od 2200 do 2400 kcal. Pro průměrně aktivní a zdravou ženu je to okolo 1800 až 2000 kcal na den. Pokud si tyto hodnoty však převedeme na kilojouly, dostáváme se u mužů k hodnotě od 9 200 kj do 10 050 kj. U průměrné ženy je to přibližně do 7 530 kj do 8370 kJ.

Tyto příklady jsou samozřejmě velmi orientační a nebudou sedět na každého. Zde nám slouží pouze jako ukázkový příklad toho, proč by mohl být problém si tyto dva pojmy zaměňovat.

Hodnoty kJ a kcal

Pokud jste si nestihli připravit kalkulačku a spočítat si, kolikrát že je jednotka (kilo)kalorie větší než jednotka (kilo)joulu, máme tu pro vás krátké shrnutí. 1 kilokalorie se rovná hodnotou 1000 kaloriím. 1000 kalorií se rovná hodnotě 4185 joulů (J). A 4185 joulů se rovná 4,185 kilojoulů (kJ). V běžném životě pravděpodobně nebudete řešit přepočítávání joulů na kalorie a zpět, proto vám bude stačit si pamatovat, že jedna kilokalorie se rovná hodnotě 4,185 kilojoulů.

V praxi to vypadá tak, že pokud narazíte na výrobku na hodnotu energie v kilojoulech, jednoduše ji můžete vydělit 4,185 a dostanete hodnotu v pro vás možná známější jednotce kilokaloriích (kcal). A pokud jste zvyklí spíše na jednotku kJ, není nic jednoduššího, něž vynásobit hodnotu kcal hodnotou 4,185 a vyjde vám počet kilojoulů (kJ), které určitý výrobek obsahuje.

Vaše změna začíná už dnes

Prvních 14 dní ZDARMA, poté 149 Kč / měsíc.

Mohlo by vás zajímat…