
Nejčastější otázky
Zaručený recept na rychlé hubnutí není. Nebo ano?
Hubnutí je velmi propírané téma, které řadu z nás nenechává chladným. Pár kilo navíc totiž dokáže člověka pěkně potrápit. Přibírání na váze je navíc častou příčinou …
Když se řekne vitamín D, tak mnohým z nás se vybaví slunce. Ano, máte pravdu. Sluneční záření je největším zdrojem vitamínu D a také je nejsnazší ho tímto způsobem získat, avšak má to jeden háček. Tento zdroj bývá nejštědřejší během léta, od podzimu až do jara si přísun vitamínu D musíme zajistit jiným způsobem. Pojďme se dnes podívat na to, proč je tento vitamín pro naše tělo tak důležitý a kde ho můžeme v případě potřeby najít.
Vitamín D je vlastně komplex sloučenin, který se rozděluje na dva typy, a to vitamín D2 a D3. Tato dvojice je pak zodpovědná za správný vývoj kostí a zubů, podílí se na správné funkci imunitního a kardiovaskulárního systému, chrání nás před vznikem srdečních onemocnění, snižuje riziko propuknutí rakovinotvorného bujení a rozvoje Alzheimerovy choroby, zvyšuje mentální výkonnost a zmírňuje průběh osteoporózy.
Vlivem digitalizace a v poslední době také pandemie se náš pracovní život přesunul před obrazovky počítačů a v kancelářích, případně na home officu trávíme mnohem více času. Už nepracujeme na poli jako naši předkové a sluneční paprsky si naplno užijeme možná tak o víkendu nebo během letní dovolené u moře.
Hlavní projevy kritického nedostatku vitamínu D jsou podrážděnost, nechutenství, únava, vysoký krevní tlak, oslabený nervový systém, zpomalený růst u dětí, bolest kloubů a svalů, svalová ochablost, krvácení dásní a demineralizace kostí.
V takovém případě byste měli rychle zhodnotit svůj jídelníček a hlavně vyrazit ven pochytat pár slunečních paprsků.
Doporučená denní dávka vitaminu D je podle legislativy EU stanovena na 200 IU, avšak podle posledních vědeckých studií byste se měli denně pohybovat v rozmezí mezi hodnotami 1 000 – 4 000 IU. V pokožce se vitamín D začíná tvořit po 15 -20 minutách strávených na sluníčku bez použití opalovacího krému.
Ovšem měli bychom si dávat pozor i na jeho předávkování. Hranice, kdy je tento vitamín pro tělo toxický, se pohybuje v rozmezí 40 000-100 000 IU/den, a to v průběhu několika měsíců.
Pokud v létě rádi trávíte čas na sluníčku, tak přísun vitamínu D z jiných zdrojů řešit nemusíte, co ale dělat, když s přicházejícím podzimem se přísun slunečního záření tenčí?
Velké množství vitamínu můžeme získat z potravin živočišného původů jako je:
Tento fakt však může představovat problém pro vegany a některé vegetariány, protože zdroje vitamínu D jsou převážně živočišného původu. Dobrou zprávou je, že se najdou zdroje i v rámci rostlinné říše, jimiž jsou třeba houby. Pokud nemáte na vybranou, tak doporučujeme vitamín suplementovat za pomoci kvalitních doplňků stravy. Vitamín D patří i do skupiny vitamínů rozpustných v tucích, proto nezapomeňte do svého jídla přidat i nějaké tuky, ať už ve formě oříšků, semínek, avokáda, sýrů nebo kvalitních olejů.
Základem zdravého životního stylu jsou hlavně pohyb a vyvážená strava, která je bohatá na všechny živiny, vitamíny a minerály. Pokud si chcete udělat ve svých stravovacích návycích pořádek, vyzkoušejte naši aplikaci Macronaut, která vám pomůže jíst bohatě a vyváženě.
Hubnutí je velmi propírané téma, které řadu z nás nenechává chladným. Pár kilo navíc totiž dokáže člověka pěkně potrápit. Přibírání na váze je navíc častou příčinou …
Je velmi pravděpodobné, že pokud jste se dali do čtení tohoto článku, vaše strava nejspíš nevypadá tak, jak by podle základů zdravého stravování měla. Jestli …
Proč diety (ne)fungují a proč po jejich konci často všechno nabereme zpět? Jakou v tomto hraje roli kalorický deficit? Těmito a dalšími zajímavými otázkami se budeme …